Patrona

Az Isteni Szeretet Leányainak magyarországi jubileuma

Talán kevesen tudják, de budapesti rendházunk és iskolánk, a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont épületének 150 éves története az Isteni Szeretet Leányainak kongregációjával kezdődött: a Ráday utca 36. számú ház falán emléktábla jelzi, hogy 1871. július 2-án Lechner Franciska, az akkor még csupán két éve létező rend alapítója itt hozta létre első magyarországi zárdájukat és az árva és szegény sorsú leányok nevelését, oktatását vállaló Mária intézetet. A Patrona Hungariae Gimnáziumot is az Isteni Szeretet Leányai alapították 1930-ban.

Kenutábor Kisbodakon

A nyári nagy melegben nincs is jobb, mint a hűsítő víz közelében tölteni az időt, felfedezni tavaink, folyóink varázslatos élővilágát. Ilyen aktív pihenésben volt idén már másodszor része Réka nővér tizenegyedikes diákjainak. Az alábbiakban az ő beszámolójukat olvashatják.

Patronás évek – Búcsú az alma matertől

E rendhagyó tanévet minden intézményünk igyekezett úgy befejezni, hogy ne vesszenek el az évtizedes és fontos hagyományok. A budapesti Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont végzős diákjai is méltó ünnepség keretében vettek búcsút iskolájuktól. A ballagók nevében Pálfi Zsófia írt szép sorokat a diákévekről.

Patronás siker az ökumenikus diákfilmszemlén

Idén a járványhelyzet miatt május 29-én online tartották a 9. ökumenikus diákfilmszemle döntőjét. A szabadon választott filmek kategóriájában a 3. helyezést patronás tanuló nyerte. Gratulálunk Dérczy Abigél 12. osztályos diákunknak Táncoló gumicukrok című félperces animációs filmjéhez. A filmszemle végeredménye és a legjobb alkotások megtekinthetők a filmszemle honlapján (okudiakfilm.hu).

Megújult a Patrona honlapja

Örömmel hirdetjük, hogy rendtartományunk, valamint Szignum és Karolina iskoláink után immár a Patrona is megújult arculattal (de továbbra is időtálló tartalommal) van jelen az online térben! A jubileumi évünkben indult kezdeményezés, hogy rendünk és iskoláink egymással harmonizáló, mégis egyénre szabott honlapot kapjanak, újabb mérföldkőhöz érkezett.

Átadták a Patrona óvodájának felújított épületét a Terézvárosban

Alapos felújítás és bővítés után 2021. január 6-án, Vízkereszt napján átadóünnepség és házszentelő keretében újra birtokba vették a Szondi utca 65. szám alatti óvodaépületet a Boldogasszony Iskolanővérek fenntartásában működő Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont tagintézménye, a Patrona Hungariae Óvoda munkatársai és óvodásai.

1956 – Egykori diákjaink emlékeznek

Az 1950-es években az iskolanővérek által fenntartott két intézményben sok olyan család gyermeke tanult, akiknek másutt esélyük sem lett volna érettségit szerezniük. A debreceni Svetits és a budapesti Patrona Hungariae Gimnázium nemcsak biztonságot, hanem tudást és családias légkört is biztosított ezeknek a lányoknak. Visszaemlékezéseik a forradalomról, a korról és arról az emberségről is szólnak, amelyet megtapasztaltak iskoláink falain belül.

Új tornapálya a Patronában

Új sportpályát vehettek birtokba szeptember 11-én a patronás diákok. A pályát Rubovszky Rita főigazgatónő és Lobmayer M. Judit nővér tartományfőnöknő adták át, és Szabon Gábor atya áldotta meg.