Az Isteni Szeretet Leányainak magyarországi jubileuma

Talán kevesen tudják, de budapesti rendházunk és iskolánk, a Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont épületének 150 éves története az Isteni Szeretet Leányainak kongregációjával kezdődött: a Ráday utca 36. számú ház falán emléktábla jelzi, hogy 1871. július 2-án Lechner Franciska, az akkor még csupán két éve létező rend alapítója itt hozta létre első magyarországi zárdájukat és az árva és szegény sorsú leányok nevelését, oktatását vállaló Mária intézetet. A Patrona Hungariae Gimnáziumot is az Isteni Szeretet Leányai alapították 1930-ban. Az 1948-ban államosított intézményt az állam és az Egyház között 1950-ben létrejött megegyezés következtében vette át a Boldogasszony Iskolanővérek rendje. Az iskola tanári karában, az állami rendelkezések miatt civil ruhában és világi néven, még sok évig tanítottak az Isteni Szeretet Leányai szerzetestanárai. Összeköt minket közös küldetésünk, a nevelés, és közös, sokszor nehéz és fájdalmas történetünk. Tisztelettel és hálával emlékezünk meg az Isteni Szeretet Leányainak jubileumáról!

(A fenti képen: a Ráday utcai emléktáblán az évfordulóról megemlékező koszorút helyezett el július 2-án az Isteni Szeretet Leányainak általános főnöknője és a magyarországi nővérközösség.)

Az Isteni Szeretet Leányinak (Societas Filiarum Divinae Caritatis, röviden FCD) szócikke a Magyar Katolikus Lexikonban

Interjú Menyhárt M. Teréz FCD nővérrel az ujvarosonline.hu-n

2021. július 07.