Fenntarthatóság hete a Karolinában
„…minden teremtmény visszatükröz valamit Istenből és van valami üzenete, amelyet meg akar tanítani nekünk…” (LS 221)
„…minden teremtmény visszatükröz valamit Istenből és van valami üzenete, amelyet meg akar tanítani nekünk…” (LS 221)
Örömmel adjuk közre Ferenc pápa által meghirdetett, május 22. és 29. között zajló Laudato Si’ Hét imájának szövegét. A Szentatya arra buzdít bennünket, hogy „az egész emberi családot egyesítsük a fenntartható és átfogó fejlődés keresésében, mivel tudjuk, hogy a dolgokon lehet változtatni.” (LS13.) Imádkozzunk Ferenc pápa szándékára!
A Laudato Si’ Hetét Ferenc pápa május 22-én, a Szent Péter téren mondott Úrangyala imádsággal nyitja meg. Május 22. és 29. között számos, a laudatosimovement.org honlapon élőben is közvetített rendezvényre kerül sor.
Ferenc pápa arra ösztönzi a világ 1,3 milliárd katolikus vallású és minden jóakaratú emberét, hogy sürgősen lépjenek fel a klímaváltozás okozta vészhelyzet és az ökológiai válság igazságtalansága ellen. A pápa arra hív bennünket, hogy védjük meg a szegények jogait és a jövő generációit.
A 2021/2022-es tanév elején a szegedi Karolina iskolánk tanárai megismerkedtek a hét Laudato Si’ célkitűzéssel és a Laudato Si’ Megvalósítási Fórummal. Annak érdekében, hogy ezt a hét célt diákjaink és kollégáink körében népszerűsítsük, létrehoztunk egy önkéntes tanári csoportot. Időről időre találkozunk, hogy összegyűjtsük az ötleteinket és megtervezzük azokat a tevékenységeket, melyeket a teremtett világ megőrzéséért végezhetünk.
Komolyan véve a Kongregáció elköteleződését a Laudato Si’ Megvalósítási Fórumhoz, a nyár folyamán időt szántunk arra, hogy a hét célt megismertessük a nővérekkel, azokról dialógust folytassunk. A beszélgetések során ötleteket gyűjtöttünk arra vonatkozóan, hogy az egyes célokat miként tudnánk a közösségeinkben életté váltani, és azokkal is megismertetni, akikkel a szolgálatunk által kapcsolatban vagyunk.
„Igen nemes dolog, ha valaki vállalja a teremtéssel való törődés kötelességét mindennapi apró tettek által; és csodálatos, hogy a nevelés képes rávenni ezekre, olyannyira, hogy életstílussá váljanak. A környezeti felelősségre való nevelés olyan viselkedésformákra ösztönözhet, amelyek közvetlen és jelentős hatással vannak a környezettel való törődésre… […]
Mindez egy olyan nagylelkű és méltóságteljes kreativitás része, amely az ember legjobb oldalát mutatja meg. (LS 211)
A Laudato Si’ kezdetű enciklika (2015) és a Globális Oktatási Egyezmény (2019) tartalma szoros kapcsolatban áll egymással.
„Igen nemes dolog, ha valaki vállalja a teremtéssel való törődés kötelességét mindennapi apró tettek által; és csodálatos, hogy a nevelés képes rávenni ezekre, olyannyira, hogy életstílussá váljanak.” (Laudato Si’ 211.)