Interjú

„Kivártam ezt a jó döntést”

Hogyan lesz egy vegyészmérnök huszonéves lányból szerzetes? Milyen belső és külső ösvényt kell végigjárnia ahhoz, hogy egy ilyen nagy döntést meghozzon? Rendtartományunk fiatal tagja Geröly M. Sára nővér 2020 júliusában tette le első fogadalmát Rómában. A kilenc első fogadalmas között ő az egyetlen magyar. Vele beszélgettünk keresésről, döntésekről, a nemzetközi noviciátusban szerzett tapasztalatokról, feladatokról és tervekről.

A különbözőségben is megélt egység útján

Ulrik M. Monika nővér élete során volt osztályfőnök, prefekta, matematika-fizika-hittan szakos tanár, jelölt-és posztulánsmester, házfőnök, rendfőnök, spirituális igazgató. Elindította a cserkészmozgalmat a Karolinában. Egybefogta a Szerzetesi Iroda munkáját. Új küldetése szerint, amint azt a járványhelyzet engedi, ő lesz az egyik novíciamesternő Rómában.

"A mi karanténunk felfelé nyitott" - Beszélgetés Ágnes nővérrel

Fodor M. Ágnes nővérünk a Mária Rádió Napindítójában beszélt arról, hogy idős, de még aktív emberként, szerzetesnőként milyen nehézségeket és kegyelmeket tapasztal meg és milyen feladatokra koncentrál, mivel tölti idejét ebben a mindnyájunk számára új, és sokszor nehéz helyzetben.

A beszélgetés 2020. október 20-án hangzott el. A műsorvezetők Parák Eszter és Virágh József atya.

„Where God leads me, there is my place to be” – Interview with Sr. Adrien

Sr. Adrien (M. Adrien (Alíz ) Pekó) has been a sister for 50 years. She was a teacher, a prefect, a deputy principal, provincial and general councillor, provincial leader, and leader of our nursing home for elderly sisters. She lived in Rome, visited the United States, Africa and Japan. She was part of an era which we call a „heroic age” and she was the one who lead the community through the 21st century.

„Csak gondoskodó szeretettel segíthetünk” - Beszélgetés Szaniszla nővérrel

Velkei Rozália M. Szaniszla nővér ötven éve szerzetes. Nagyon fiatalon, tizennégy esztendősen már a jelöltéveit töltötte. Majd érettségi után ápolónőképzőt végzett, prefekta lett, tanár, osztályfőnök, házfőnök, a budapesti szeretetotthon alapítója és vezetője, kollégiumvezető. Az áprilisi nosztalgiaórán készült fényképen egy szívet tart a kezében. Aki ismeri őt, talán nem tartja túlzásnak, ha azt írom, a fotó szimbolikus. Hiszen Szaniszla nővérre valóban illik a szó: szívember.

„Ott vagyok jó helyen, ahová a Jóisten vezet” - Beszélgetés Adrien nővérrel

A sokak által szeretett és tisztelt Pekó Alíz M. Adrien nővér több mint ötven éven át volt szerzetes. E fél évszázad alatt volt tanár, prefekta, iskolaigazgató-helyettes, tartományi és generalátusi tanácsos, tartományfőnöknő, szeretetotthon-vezető. Bejárta a világot. Részese volt annak az időszaknak, amelyet méltán nevezünk „hőskornak”, de az is megadatott neki, hogy átvezesse a közösséget a XXI. századba. Adrien nővér 2020. szeptember 23-án, életének hetvenkettedik, szerzetességének ötvenkettedik évében az Atya házába költözött. Ez az interjú 2019 tavaszán készült vele.

„Mindig van kin segíteni” – Beszélgetés Krisztina nővérrel

Vargacz M. Krisztina nővért talán csak a legfiatalabb nemzedéknek kell bemutatni. Öt évtizede tagja rendünknek. Éveken át tanított matematikát, fizikát és technikát, volt iskolaigazgató a Svetitsben és az újrainduló szegedi iskolánkban, a Karolinában. Számtalan hajdani tanítványa és munkatársa gondol rá hálával, szeretettel.  Krisztina nővér idén karácsonykor tölti be hetvenedik esztendejét. Születésnapi interjúnkban örömökről, nehézségekről és a hit megtartó erejéről is beszélt.

Hogyan birkóznak meg a digitális oktatással az iskolanővérek?

Az elmúlt héten nemcsak iskolai óráink, de kollégiumi közösségeink is a virtuális térbe költöztek. Arról, hogy milyen kreativitást és rugalmasságot igényel a kapcsolattartás, és hogy milyen különleges kihívásokat és kegyelmeket tartogat ez az újfajta élet- és munkarend, Gazdag M. Gemma és Győri M. Réka nővérek, a Patrona Hungariae Gimnázium tanárai és prefektái (kollégiumi nevelői) meséltek. Az interjút Lobmayer M. Judit nővér készítette, és elsőként a Mária Rádió Napindító című műsorában hangzott el 2020. március 27-én.