Rendtörténet

Temesvári Rádió Románia 2023. május 8-án készült riportja - Karolina 150. évfordulója

Ezen a linken hallgatható meg a Temesvári Rádió Románia 2023. május 8-án készült riportja, amely abból az alkalomból készült, hogy az iskolanővérek 1873-ban alapították meg a szegedi Karolinát. 2023-ban mi, Boldogasszony Iskolanővérek rendünk alapításának 190., a Magyar Tartomány létrejöttének 165., szegedi tanintézményünk alapításának 150. évfordulójára is emlékezünk.

Karolina 5. - "Oda megyünk, ahová a Gondviselés hív minket."

Ebben a részben is folytatódik a párhuzamos időszerkezet. Egyfelől képet kapunk arról, hogy mi történt az Iskolanővéreknél bajor földön és Amerikában 1847-48-ban, a történet elbeszélés jelenében. Másfelől az idős Soeur Walburg folytatja a múlt felidézését, és a novíciák krónikába foglalják 1832 és 1833 eseményeit. Bármelyik idősíkban járunk, igaz, hogy a Gondviselésbe vetett bizalom jellemezte rendalapítónkat és környezetét. Így voltak képesek meghallani, hogy Isten hová és milyen szolgálatra hívja őket.

Karolina 3. - "A szeretet mindent odaad"

" "

"Ahogy a forgatás során haladunk előre a Boldogasszony Iskolanővérek alapítójának, Gerhardinger Boldog Terézia életének megjelenítésében, családtagjaim mellett egyre több tanítványunk, munkatársunk, barátunk vállal a filmben szerepet. Hálás vagyok mindnyájuknak, hiszen az életrajzban egyre több fontos személy jelenik meg, ahogy közeledünk a rendalapításhoz. A 3. részben 32 éves koráig kísérjük Karolinát. Megérlelődik benne a szerzetesi hivatás gondolata, és közel kerül ahhoz, hogy az elköteleződés iránti vágya beteljesüljön.

Karolina 4. - "Isten műve"

1847 nyarán Soeur Walburg továbbmeséli a novíciáknak az iskolanővérek történetét. Miközben gyarapszik a múltról szóló krónika, és megtudjuk, mi történt Karolinával 1829 és 1832 között, a történet elbeszélés jelenében is felpörögnek az események. 1847-ben ugyanis Amerikába utazott Karolina - akit akkor természetesen már Terézia anyának hívtak -, és öt misszionárius nővért vitt magával. Az ő tengeren túli történetüket is megismerhetjük, így az elbeszélés kerete ebben a részben nagyobb szerepet kap, mint az eddigiekben.

Benák Katalin: Kőrózsák - könyvbemutató

Ivanics M. Andrea SSND, tartományfőnöknő

Október 22-én, a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtárban került sor a 2004-ben elhunyt Zsíros M. Emília nővérünk példaértékű életét, embermentő tevékenységét bemutató kötet ismertetésére. Az eseményen jelen volt többek között a könyv szerzője, Benák Katalin, Menyhártné Dr. Zsíros Mária, a kötet lektora, valamint Bihariné Papp Csilla, M. Emília nővér képi hagyatékának gondozója. Rendünket Ivanics M. Andrea tartományfőnöknő és több nővértársunk képviselte.

Foglalkoztató füzet Terézia anya életéről

A szerzőktől: "Összeállításunk a Boldog Terézia Szakkollégium gyermekprogramjaihoz készült segédanyagként. A csángó, roma és hátrányos helyzetű gyerekekkel szervezett anyanyelvi és fejlesztő táborainkban sok tapasztalat halmozódott fel önkénteseink körében. Egyrészt ezeken alapulva, másrészt a 2020-as járványhelyzet megélése miatt úgy láttuk jónak, hogy szerkesztve is elkészítünk egy olyan játékos tanuló-fejlesztő formát, amit ki-ki szabadon bővíthet és variálhat."

Hat nővér kalandos útra indult - Gabriella nővér útinaplója

Csajághy Sándor csanádi püspök kérésére Terézia anya 1858. október 1-én hat nővért küldött Temesvárra, a magyarországi Bánát fővárosába. Egyikük, Gabriella nővér naplójában örökítette meg az egyhetes út eseményeit és a kezdeti napokat. Bizony, nem kevés izgalomban volt része az első nővéreknek és segítőiknek.

Karolina 3. – "Die Liebe gibt alles"

Im dritten Teil haben wir Karolina bis ihr 32. Lebensjahr begleitet. Der Gedanke, Ordensfrau zu werden, reift sich in ihr, und sie ist nah daran, dass ihr Wunsch, sich zu binden, sich erfüllen lässt. Aber wie wir es schon in den früheren Teilen gesehen haben, sollte sie viele Hindernisse überwinden.

Karolina 3. - "A szeretet mindent odaad"

Karolina 1. - "Alles Gute fängt klein an."

Erster Teil der Filmserie über dem Leben von Karolina Gerhardinger (Ordensname Maria Theresia von Jesu), Gründerin der Kongregation der Armen Schulschwestern von Unserer Lieben Frau. Der Film ist nach geschichtlichen Dokumenten hergestellt, ergänzt mit fiktive Situationen. Das ungarische Original: https://www.youtube.com/watch?v=3N6XU... Ein Werk von Sr. M. Judit Lobmayer SSND.